Królewska Kraina

W tym roku obchodzimy 20-lecie naszej hodowli. Dokładnie 20 lat temu przyszedł na świat nasz pierwszy hovkowy miot. W tym roku minie też 25 lat, od kiedy zamieszkał ze mną mój pierwszy hovawart. 

Pierwszy rasowy hovawart pojawił się w moim życiu w 1997 roku. Był to Aleks Pol Rot, od którego zaczęła się moja przygoda z rasą. Pies nad psy, który wprowadził mnie do świata kynologii i dzięki któremu poznałam wielu przyjaciół. 

Trzy lata później do naszej rodziny dołączyła córka Aleksa - Masenia Pol-Rot. W 2001 roku zarejestrowaliśmy naszą hodowlę w Związku Kynologicznym w Polsce, należącym do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI. W 2002 roku Masenia urodziła swój jedyny miot C, który jednocześnie był pierwszym w naszej hodowli. 

W tym samym roku przywieźliśmy z Czech sukę Andromedę Queen Elsa, po której doczekaliśmy się miotu W. W 2003 roku sprowadziliśmy z Niemiec psa Koxa vom Kottmarblick, który został reproduktorem.

Carla Vom Schondratal - suka rasy hovawart

W 2007 roku rozpoczął się nowy rozdział w naszej hodowli. Z Niemiec z hodowli Helgi Lingenfelder przyjechała Carla vom Schondratal, suka która wiele zmieniła w moim postrzeganiu rasy. Od 2007 roku jestem także członkiem najstarszego niemieckiego klubu hovawarta RZV. Carla urodziła 24 szczenięta w 3 miotach (M, J, A), z czego prześwietlonych w kierunku dysplazji biodrowej (HD) jest 18, w tym 17 x HD A i 1 x HD C1.  Z ostatniego miotu A została z nami Chili (A’Chili Peppers Królewska Kraina). Po Chili doczekaliśmy się 19 szczeniąt w 2 miotach (F i H). Prześwietlonych w kierunku dysplazji biodrowej (HD) jest 18, w tym 17 x HD A (2 x HD A2) i 1 x HD B.  Z miotu F w hodowli została Flora (Fussion Quick Decision Królewska Kraina). W 2020 roku Flora urodziła swój pierwszy miot K.

W 2012 roku do naszej rodziny dołączyła przedstawicielka rasy boston terrier - Bunga von Bercek.

Początkowo miała być tylko pupilem moich córek, ale szybko sprawiła, że zafascynowała mnie ta rasa. W 2014 roku przyszedł na świat pierwszy miot bostonów w naszej hodowli. Z tego miotu została z nami córka Bungi - Peppa (Beautiful Love Girl Królewska Kraina). Bunga urodziła 3 mioty (B, C, E ), a Peppa 2 (D, G ). W 2017 roku do stada bostonów dołączyła Dosia (Enya Carribean Blue Lady z Grodu Warsa i Sawy) oraz Luna (Let’s Be Absolutely Fantastic Pol Rot).

W 2018 roku z niemieckiej hodowli Hessenvilla’s Coriny Munich sprowadziliśmy Skippera (Hessenvilla”s Christoph Columbus), który został reproduktorem. Luna i Dosia urodziły do tej pory po 2 mioty - Luna J i M, a Dosia I i N.

Z miotu N w hodowli została Zula (Nci Sawubona Królewska Kraina).

Bunga von Bercek - pies rasy boston terrier
Enya - rasowa suczka boston terrier

Do tej pory w naszej domowej hodowli urodziło się 8 miotów hovawartów i 9 miotów boston terrierów. Do pracy hodowlanej podchodzimy bardzo poważnie, to nasza życiowa pasja, a wszystkie nasze psy są pełnoprawnymi członkami rodziny. 

Nasze psy:

W 2016 roku postanowiłam również zawodowo związać się z psami. Ukończyłam roczny kurs groomingu w Plus Edukacji i prowadzę własny salon pielęgnacji psów.