Królewska Kraina

Pierwszy rasowy hovawart pojawił się w moim życiu w 1997 roku. Był to Aleks Pol Rot, od którego zaczęła się moja przygoda z rasą. Pies nad psy, który wprowadził mnie do świata kynologii i dzięki któremu poznałam wielu przyjaciół. 

Trzy lata później do naszej rodziny dołączyła córka Aleksa - Masenia Pol-Rot. W 2001 roku zarejestrowaliśmy naszą hodowlę w Związku Kynologicznym w Polsce, należącym do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI. W 2002 roku Masenia urodziła swój jedyny miot C, który jednocześnie był pierwszym w naszej hodowli. 

W tym samym roku przywieźliśmy z Czech sukę Andromedę Queen Elsa, po której doczekaliśmy się miotu W. W 2003 roku sprowadziliśmy z Niemiec psa Koxa vom Kottmarblick, który został reproduktorem.

W 2007 roku rozpoczął się nowy rozdział w naszej hodowli. Z Niemiec z hodowli Helgi Lingenfelder przyjechała Carla vom Schondratal, suka która wiele zmieniła w moim postrzeganiu rasy. Od 2007 roku jestem także członkiem najstarszego niemieckiego klubu hovawarta RZV. Carla urodziła 24 szczenięta w 3 miotach (M, J, A), z czego prześwietlonych w kierunku dysplazji biodrowej (HD) jest 18, w tym 17 x HD A i 1 x HD C1.  Z ostatniego miotu A została z nami Chili (A’Chili Peppers Królewska Kraina). Po Chili doczekaliśmy się 19 szczeniąt w 2 miotach (F i H). Prześwietlonych w kierunku dysplazji biodrowej (HD) jest 18, w tym 17 x HD A (2 x HD A2) i 1 x HD B.  Z miotu F w hodowli została Flora (Fussion Quick Decision Królewska Kraina). Flora urodziła do tej pory 2 mioty (K i L). Wiosną 2023 roku wybraliśmy się w daleką podróż do Finlandii, do hodowli Hayaklause, której właścicielką jest Raila Nieminen. Do domu wróciliśmy z nową hovawartką o imieniu Hayaklause Xao Bona. Bona jest wnuczką psa z naszej hodowli Jaggera Królewska Kraina. Jej rodowód to głównie linie fińskie i niemieckie.

W 2012 roku do naszej rodziny dołączyła przedstawicielka rasy boston terrier - Bunga von Bercek.

Początkowo miała być tylko pupilem moich córek, ale szybko sprawiła, że zafascynowała mnie ta rasa. W 2014 roku przyszedł na świat pierwszy miot bostonów w naszej hodowli. Z tego miotu została z nami córka Bungi - Peppa (Beautiful Love Girl Królewska Kraina). Bunga urodziła 3 mioty (B, C, E ), a Peppa 2 (D, G ). W 2017 roku do stada bostonów dołączyła Dosia (Enya Carribean Blue Lady z Grodu Warsa i Sawy) oraz Luna (Let’s Be Absolutely Fantastic Pol Rot).

W 2018 roku z niemieckiej hodowli Hessenvilla’s Coriny Munich sprowadziliśmy Skippera (Hessenvilla”s Christoph Columbus), który został reproduktorem. Luna i Dosia urodziły do tej pory po 2 mioty - Luna J i M, a Dosia I i N.

Z miotu N w hodowli została Zula (Nci Sawubona Królewska Kraina).

Bunga von Bercek - pies rasy boston terrier
Enya - rasowa suczka boston terrier

Królewska Kraina to przede wszystkim hovawarty, które towarzyszą nam w codziennym życiu już 27 lat. Nasza domowa hodowla ma 22 lat doświadczenia, do pracy hodowlanej podchodzimy bardzo poważnie, to nasza życiowa pasja, a wszystkie nasze psy są pełnoprawnymi członkami rodziny i zostają z nami do końca swojego życia otoczone odpowiednią opieką weterynaryjną.

Z racji tego, że od 17 lat należę do niemieckiego klubu RZV, a także tego, że w liniach naszych suk hodowlanych w większości płynie krew hovawartów z tego klubu i korzystamy z tamtejszych reproduktorów, przekazujemy RZV informacje o zdrowiu (w tym wyniki HD, ED) i ewentualnych problemach , czy wadach, które wystąpiły w naszych miotach. RZV od lat prowadzi tzw. Dogbase Hova, która jest uaktualniana co trzy miesiące. Baza ta zawiera jawne informacje na temat zdrowia, psychiki, egzaminów, czy osiągnięć nie tylko konkretnych psów, ale także całych linii hodowlanych. Planując krycie reproduktorem z tego klubu musimy dostać zgodę osoby odpowiedzialnej za hodowlę.

Nasza hodowla nie jest źródłem utrzymania, nie rozmnażamy seniorek, nie eksploatujemy nadmiernie naszych hovawartek i nie "produkujemy" ogromnej ilości miotów.

 Cały czas staram się poszerzać swoją wiedzę i od kilku lat biorę udział w różnych wykładach, seminariach i szkoleniach organizowanych przez Związek Kynologiczny.

Grudzień 2015 r. - "Rozród psów" - dr n. wet. Tomasz Nowak

14 maja 2017 r. - seminarium "Rozród, kastracja i sterylizacja psów" - prof. dr hab. Wojciech Niżański

Czerwiec 2017 r. - "Rozród psów i neonatologia" - prof.dr hab. Wojciech Niżański i dr n. wet. Tomasz Nowak

Czerwiec 2018 r. - "Seminarium rozrodowe dla hodowców psów" - prof. dr hab. Wojciech Niżański i dr n. wet. Tomasz Nowak

7 marca 2020 r. - warsztaty "Przygotowanie do krycia i okres okołoporodowy" - lek. wet. Artur Maślak

14 maja 2022 r. - szkolenie "Hodowla psów rasowych - aspekty prawne" - Joanna Szpiega-Bzdoń

10 grudnia 2022 r. - warsztaty "Neonatologia. Pierwsza pomoc poporodowa. Odchów trudnych miotów" - lek. wet. Artur Maślak

11 marca 2023 r.- szkolenie "Odpowiedzialność hodowcy za wady sprzedanego psa. Nowelizacja przepisów dotycząca rękojmi" - Iwona Giczela

 

17 grudnia 2022 roku w oddziale ZKwP w Zielonej Górze zdałam egzamin na asystenta kynologicznego. Wybrałam specjalność wystawową 2c - grupa II, sekcja 2, podsekcja 2.2 - molosy typu górskiego i sekcja 3 - szwajcarskie psy pasterskie. Teraz czeka mnie 4-letni staż asystencki.

Nasze psy:

W 2016 roku postanowiłam również zawodowo związać się z psami. Ukończyłam roczny kurs groomingu w Plus Edukacji i prowadzę własny salon pielęgnacji psów. W 2020 roku ukończyłam tam również roczny kurs na kierunku zoopsychologii.